Advertisement

Kocaeli'de, İzmit-Gölcük seferini yaparken kaçırılan ''Kartepe'' adlı deniz otobüsü saat 18.30 sıralarında kimliği belirsiz bir kişi tarafından kaçırıldı. Terörist, ''Şafak'' vakti gerçekleştirilen operasyonla ölü olarak ele geçirildi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne ait ''Kartepe'' adlı deniz otobüsü saat 17.40'ta Gölcük'e gitmek üzere İzmit'ten 5'i kadın 18 yolcu, 4 mürettabat ve 2 stajyer ile hareket etti. Hareketinden kısa süre sonra kaptan köşküne giren kimliği belirsiz bir kişi, üzerinde bomba olduğunu ileri sürerek gemiyi kontrolü altına aldı.

Teröristin geminin kontrolünü ele almasının ardından saat 18.30'den itibaren güvenlik güçleri alarma geçti. Kocaeli Valisi Ercan Topaca, deniz otobüsü kaptan köşküne giren bir kişinin kaptanı rehin aldığını ve bu kişinin gemiyi İzmit Körfezi'nde dolaştırdığını bildirdi.

Deniz otobüsünün kaçırılmasının ardından deniz otobüsünün gidebileceği güzergahlarda güvenlik güçleri sahilde önlem aldılar. Yalova ve Kocaeli'den güvenlik güçleri zodyak botlarla deniz açıldılar. Rotasının sürekli değişmesi sebebiyle geminin Yalova ve İstanbul istikametine gittiği bilgisi verildi. Bu süreçte Sahil Güvenlik Komutanlığı botları da deniz otobüsünü takibe aldılar.

Erzurum'daki programının ardından Ankara'ya dönen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Denizcilik Müsteşarlığı'na gelerek kriz merkezinden gelişmeleri takip etti. Türkiye karasuları içindeki tüm gemilerin izlenmesine imkan sağlayan ''Otomatik Tanımlama Sistemi'' ile kaçırılan deniz otobüsünün koordinatları sürekli izlendi.

Deniz otobüsünün kaçırılma haberinin ardından, yolcu ve mürettebat yakınları Gülcük ve İzmit'teki iskelelere gelerek beklemeye başladı.

-Yıldırım'ın açıklamaları-

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, gelişmeleri takip ettiği Denizcilik Müsteşarlığından ayrılırken yaptığı açıklamada, İzmit-Gölcük seferini yapan Kartepe isimli deniz otobüsünün saat 18.30 sıralarında kaçırıldığının, eylemciler tarafından el konulduğunun rapor edildiğini söyldi.

Daha sonra geminin İzmit Körfezi'nin batısına doğru yönlendirildiğini ifade eden Yıldırım, şu bilgileri verdi:

''Şu an itibariyle Selimpaşa'nın 1-1,5 mil açığında demirletilmiş durumda. Yakıtları azaldığından ve kumanya ihtiyacı olduğundan bahisle kaptan aracılığıyla talepleri var. Bu talepler değerlendiriliyor. Sahil Güvenlik Komutanlığı, İstanbul polisi, İçişleri Bakanı'nın koordinasyonunda bu olayı takip ediyorlar. Bakanlığımız, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ve Ana Arama-Kurtarma Merkezi de bu operasyona destek veriyor. Yolcu sayısı, mürettebat sayısı, terörist sayısı konusunda muhtelif rakamlar var, kesin rakam vermemiz şu anda çok mümkün değil. Terörist veya eylemcinin 4 olduğunu söyleyen var, 1 olduğunu söyleyen var. Rivayetler muhtelif, ama 18 yolcu 5'i kadın olmak üzere, artı 4 mürettebat, 2 stajyer olduğu şeklinde gelen bilgiler var.''

Teröristin ''yakıt, yemek ve içecek'' talebinde bulunduğunu belirten Yıldırım, ''Bunların organizasyonu, denizde yakıt, kumanya verilmesi, ona göre araçların tertiplenmesi ciddi anlamda zaman alan, organizasyon gerektiren işler'' dedi.

-''Şafak'' operasyonu ile etkisiz hale getirildi-

''Kartepe'' adlı deniz otobüsü, yakıtının bitmesinin ardından İstanbul Selimpaşa'nın yaklaşık 1 mil açığında demirledi. Deniz otobüsünün çevresinde Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı gemiler dikkat çekti ve Deniz Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler de bölgede geniş güvenlik önlemi aldı. Sahilde polis ekipleri ile çok sayıda ambulans hazır bekletildi. Öte yandan, Selimpaşa sahiline canlı yayın aracı ile çok sayıda basın mensubu geldi.

İlerleyen saatlerde deniz otobüsünün ve çevredeki gemilerin ışıklarının söndüğü görüldü. Havanın aydınlanmasıyla birlikte geminin ışıkları yandı ve bir hareketlilik gözlendi.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in koordinasyonunda, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve İstanbul Valiliğince, sabah saatlerinde kaçırılan deniz otobüsüne yönelik operasyon gerçekleştirildi. Silivri Selimpaşa açıklarında demirli halde bulunan gemiye yapılan şafak vakti yapılan operasyonda, terörist etkisiz hale getirildi. Gemide bulunan 5'i kadın 18 yolcu, 4 mürettebat ile 2 stajyerin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

-İSTANBUL VALİSİ AÇIKLADI-

Operasyonun ardından İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, deniz otobüsüne yönelik operasyonun detayları hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.

''Silivri açıklarında geminin demirlediği andan itibaren operasyon planları çerçevesinde güvenlik birimlerimizin ortak çalışmasıyla saat 05.35 itibariyle operasyonun gerçekleştirilmesi için karar verilmiş ve operasyonun başlamasından kısa süre sonra gemiye çıkılarak eylemci ölü olarak ele geçirilmiştir'' diyen Mutlu, teröristle kurulan temaslarda ''terör örgütü mensubu olduğunun net bir şekilde anlaşıldığını'' bildirdi.

Mutlu, teröristin üzerinde bir düzeneğin mevcut olduğunu ifade ederek, ''Kablolar, buton şeklinde birtakım tertibat var. Bomba uzmanlarımızın gemide yapacakları inceleme sonucu nasıl bir düzenek olduğu netleşecek'' dedi.

Operasyonun ardından gemideki yolcu ve mürettabat da saat 07.00 itibarıyla deniz otobüsünden Sahil Güvelk Komutanlığı botlarına bindirilerek sahile çıkartıldı.