Advertisement

Euro dün dolar karşısında, Avrupalı liderlerin, İtalya'da Senato'nun kemer sıkma paketini onaylaması ve Yunanistan'da yeni başbakanın yemin ederek göreve başlamasının ardından ortaya çıkan iyimserlikle son bir ayın en düşük seviyesinden yükseldi.

17 ülkenin ortak para birimi bu yükselişiyle birlikte, İtalyan tahvillerinin değer kazanması ve bunun sonucu tahvil faizinin Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'in yardım çağrısı yaptığı seviye olan yüzde 7'nin altına düşmesinin ardından, dolar karşısında haftalık kaybını yüzde 0.3'e daralttı. Euro daha önce, borç krizinin kötüleşmekte olduğu endişeleri ve gelecek hafta açıklanacak olan verinin Euro Bölgesi ekonomisinde ekonomik büyümenin durduğunu göstereceği beklentileri ile değer kaybetmişti.

New York'ta Citigroup Inc. kıdemli Döviz stratejisti Greg Anderson, "İyi ilerlemelerin olduğu bir haftayı geçirdik ve şimdi umarım, Yunanistan ve İtalya'da teknokrat hükümetleri olacak" dedi ve "Piyasalar bu noktada, uygulama isteyecek. Derin korkuların giderilmesi için yapılması gereken çok şey var" değerlendirmesinde bulundu.

Euro dolar karşısında, son iki günde yüzde 1.5'lik bir ralli yaptıktan sonra, 4 Ekim'deki seviyesi olan 1.3792 dolardan 1.3750 dolar seviyesine geldi. Avrupa ortak para birimi 10 Kasım'da 1.3484 dolar ile 10 Ekim'den bu yana en düşük seviyesini gördü. Euro yen karşısında yüzde 1.7 düşerek 106.10 yen seviyesine indi ve 23 Ekim ile biten haftadan bu yana en hızlı haftalık düşüşünü gerçekleştirdi. Japon para birimi dolar karşısında yüzde 1.4 yükselerek 77.20 seviyesine çıktı. Yen, Japonya'nın para birimin değer kaybetmesi için 31 Ekim'de satış yönünde yaptığı müdahale sonrası geçen hafta yüzde 3.1 düştükten sonra 16 önemli para biriminin tümü karşısında değer kazandı. Yatırımcıler geçen hafta, Japonya'nın daha da agresif adımlar atmayacağı beklentisine oynadı.