Advertisement

Depremin ardından ekonomik yaralarını da sarmaya başlayan Japonya dört çeyrekte ilk kez genişlerken denizaşırı ülkelerden gelen ihracat talebinin zayıflaması ile ülkenin büyümesi yine yavaş kaldı.

Tokyo'da yapılan açıklamada gayrisafi yutiçi hasılanın 30 eylül sonlu 3 aylık dilimde son 1,5 yılın en büyük genişlemsi olan yüzde 6 oranında büyüdüğü açıklandı. Verilere göre 543 trilyon yen (7 trilyon dolar) ile ekonomik üretim 11 mart depreminden öncesine dönmüş görünüyor. Bloomberg'in beklentisi ise büyümenin yüzde 5,9 olacağı yönündeydi.

“Gayri safi yurtiçi hasıla bu çeyrekte keskin bir şekilde düşüş gösterecek." diyen Citigroup Global Markets Japan Inc baş ekonomisti Kiichi Murashima, "'. Dünya Savaşı dönemindeki zirvesine yakın işlem gören yen ve Avrupa'nın finansal sıkıntıları ülkenin imalatçıları için büyük bir baş ağrısı." yorumunda bulundu.

Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde, 12 kasımda yaptığı açıklamada Çin'den Güney Kore'ye, Filipinler'e büyümenin hali hazırlda soğuma işaretleri taşıdığını söyleyerek Japonya'nın acilen yeniden yapılandırma harcamasını yürürlüğe koyması gerektiğini vurguladı.