Advertisement

Japonya'nın üç çeyreğin ardından ilk kez ekonomik büyüme açıklamasının ardından İtalya'nın yeni hükümetinin Avrupa'nın borç krizini kurutmaya yardımcı olacağına dair inançla petrol üç aydan fazlasının en yüksek seviyesine yakın noktadan işlem görüyor.

Batı Teksas Petrolü 26 temmuzdan beri en yüksek seviye olan 99.69 dolara yükseldikten sonra pek fazla değişim göstermeden işlem görüyor. Asya'nın ikinci büyük ekonomisi olan Japonya, üçüncü çeyrekte yüzde 6 büyüdüğünü açıkladı. İtalya Cumhurbaşkanı Avrupa Birliği rekabetten sorumlu eski komiseri Mario Monti'yi yeni hükümeti kurmakla görevlendirdi. Petrolün RSI'ı nisan ayından beri en yüksek seviyeye yakın seyrediyor.

"Avrupa'ya dair endişelerde bir miktar gevşeme söz konusu." diyen Tokyo merkezli Newedge Group emtiaya dayalı türev araç işlemleri yöneticisi Ken Hasegawa, "95 dolardan 100 dolar seviyesine doğru hareket tamamen teknik düzeltme. Yakınlarda bir kar satışı görülebilir." yorumunda bulundu.

NYMEX elektronik işlemlerdeki aralık teslimli ham petrolün varili 1 sent artışla Singapur'da yerel saatle 13.14'te 99 dolardan işlem gördü. Fiyatlar geçtiğimiz haftayüzde 5 artarken üst üste 6 hafta boyunca değer kazandı.

Londra merkezli ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'nda işlem gören aralık teslimli brent petrolün varili 34 sent artışla 114.50 dolara ulaştı. Daha aktif olan ocak kontratı 39 sent değer kazanarak 113.32 dolardan işlem gördü.