Advertisement

İtalya ve Yunanistan'da yeni hükümetlerin kurulmasının Avrupa'daki borç krizine ilişkin endişeleri gevşetmesi ve Japon ekonomisinin 1 yıldan bu yana ilk kez genişleme kaydetmesi üzerine Asya Borsaları 1 haftanın en hızlı yükselişini kaydetti; bakır da değerlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi geçtiğimiz haftayı yüzde 2.4 aşağıda tamamlamasının ardından bu haftaya yüzde 1.4 artışla başladı. Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri yüzde 0.6 değer kazandı. Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.1 kazançla 1 haftanın en büyük artışına yöneldi. Bakır yüzde 3.9 değerlendi. Euro, dolar karşısında yüzde 0.2 artışla 1.3774 seviyesine çıktı. ABD hazine kağıtları 11 Kasım'da borsanın kapanışının ardından geri adım attı.

Ulusal birlik hükümetinin kurulmasının ardından Yunanistan'daki durumun belirgin bir şekilde iyileştiğini ve İtalya'nın da bu konuda ilerleme kaydettiğini belirten White Funds Management'ın yöneticilerinden Angus Gluskie, piyasalardaki 2 önemli sorunun bir miktar gelişme kaydettiğini söyledi.

Japonya'nın gayrisafi yurtiçi hasılası geçtiğimiz çeyrekte yıllık bazda yüzde 6 büyüdü. Silvio Berlusconi'nin istifasının ardından İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, eski Avrupa Birliği Rekabet Komisyoneri Mario Monti'yi başbakanlık için aday gösterdi.

Bugün açıklanacak ekonomik verilerin Avrupa'da sanayi üretiminin Eylül ayında düşüş kaydettiğini, Hindistan'da da enflasyonun gevşediğini göstermesi bekleniyor. İtalya'nın en büyük savunma girişimcisi Finmeccanica SpA ve ABD'nin en büyük ikinci konut geliştirme şirketi Lowe's Cos. bugün çeyrek dönem bilançolarını açıklayacak.