Advertisement

Avrupa hisse senetleri, gayrımenkul, seyahat ve eğlence şirketi hisselerindeki düşüşlerin bankalardaki yükselişlere ağır basması ile birlikte dalgalı bir seyir izliyor. Asya hisse senetleri ve ABD endeks vadeli kontratları ise yükseldi.

UniCredit SpA, sermayesini güçlendirmek için 7.5 milyar euroluk (10.3 milyar dolar) hisse satışı yapacağı haberleri üzerine yüzde 4.5 değer kazandı. İnşaat şirketi Hochtief AG, havaalanı-işletme işinin satışının ertelendiğini duyurmasının ardından yüzde 2.1 değer kaybetti.

Gösterge endeks Stoxx Europe 600 yüzde 0.1 düşerek, Londra saati ile 08:38'de 240.75 puana geriledi. Endeks erken saatlerde yüzde 0.5 düşmüştü. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.2'lik bir ralli yaptı ve Aralık vadeli Standard & Poor's 500 endeks kontratı yüzde 0.2 yükseldi.

London Capital Group'ran kıdemli trader Zahid Mahmood, "Yatırımcılar, Yunanistan ve İtalya'nın yeni liderlerine, her iki ülkenin de Avrupa'nın borç sorununun çözümünde doğru yönde ilerleyecekleri inancıyla kredi veriyor" dedi.

Daha önce Avrupa Birliği'nin rekabetten sorumlu komieri olan Mario Monti, İtalya'da hükümeti kurmakla görevlendirildi. Bu durum, Euro Bölgesi'nin en büyük ikinci borç yüküne sahip ülkesi için güvenin artmasına neden oldu.

İtalya'da Başbakan Berlusconi, son olumsuz gelişmelerin partisinin parlamentodaki çoğunlunluğunu ortadan kaldırması ve İtalya'dan tahvil faizlerinin, Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'i yardım çağrısında bulundurmaya zorlayan yüzde 7 seviyesini aşmasının ardından istifa etmişti.