Advertisement

Yunanistan ve İtalya'da kurulan yeni hükümetlerin, bölgedeki borç krizinin önlenmesine yardımcı olacağına yönelik spekülasyon üzerine Asya paraları değerlendi.

İtalya'nın Silvio Berlusconi'nin ardından Mario Monti'nin başbakanlık görevini almasıyla Güney Kore wonu ve Malezya ringgiti bu ayın ilk değerlenmelerine işaret etti. Gelişen piyasa fonlarına 11 Kasım'da sonlanan haftada 2.1 milyar dolarlık giriş oldu.

Avrupa'daki borç krizine ilişkin endişelerin gevşemeye başladığını ve piyasa oyuncularının İtalya konusunda güven kazanmaya başladıklarını belirten Bangkok Bank Plc.'nin Döviz traderlarından Norawit Suparinayok, bu sebeple hisse senetleri ve gelişen piyasalar para birimlerinin daha iyi performans gösterdiğini söyledi.

Malezya ringgiti, ABD doları karşısında yüzde 0.4 değerlenmeyle 3.1348 seviyesine çıktı. Güney Kore wonu da yüzde 0.4 kazançla 1,121.51 seviyesinden işlem gördü. Tayland bahtı yüzde 0.2 artışla 30.79 seviyesine, Singapur doları da yüzde 0.8 kazançla 1.2825'e yükseldi.

Asya Borsalarının 3 haftanın en düşüğünden geri sıçrama kaydetmesi üzerine 3 günlük düşüşüne ara verdi. İtalya'nın yeni başbakanı Monti, borçlanma maliyetlerinin euro dönemi rekorunu test etmesinin ardından yapacağı 3 milyar euroluk tahvil ihracıyla ilk testinden geçecek. Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu da geçtiğimiz hafta görevinden istifa ederek, yerini Lukas Papademos'a bıraktı.