Advertisement

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarlığının ''Nasıl yardım edebilirsin?'' sloganıyla başlattığı uygulama ile beraber ekim ayında 979 kişi, MİT'in internet sitesine ''yardımcı olma'' içerikli ihbar mesajı bıraktı.

Kurumun web sitesindeki verilere göre, geçen ay, MİT'e gelen ''yardımcı olma'' içerikli mesaj sayısında bir önceki aya göre artış yaşandı. Ekimde MİT'e 2 bin 169 kişi e-posta gönderdi. Postaların bin 190'ı Bilgi Edinme Hakkı kanunu çerçevesinde bilgi talebi içerikliyken 979 e-posta mesajında ise olaylarla ilgili MİT'le istihbarat paylaşımında bulunuldu.

MİT yetkilileri, 999 e-posta mesajına yine e-posta yoluyla yanıt verdi. Vatandaşlardan 796'sı, eylül ayında MİT'le internet üzerinden ''yardımcı olma'' amacıyla irtibata geçti. Bin 192 kişi Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde bilgi talebinde bulundu. MİT yetkilileri, toplam 731 bilgi talebine yanıt verdi. Böylece eylül ayında MİT'e ulaşan e-postaların yüzde 60'ı bilgi isteme, yüzde 40'ı da ''yardımcı olma'' içerikli oldu.-İstihbarat çarkı nasıl işliyor?

MİT'e ihbarda bulunan vatandaşlar böylece ''istihbarat çarkı''na dahil oluyor. İstihbarat literatüründe istihbarat çarkı, ''olmuş veya olacak bir olay hakkında, ham bilgi toplama, tasnif ve kıymetlendirme yorum ve yayım aşamalarına, yani ham bilgiye ulaşılmasından bunun istihbarat malzemesi haline gelmesi aşamasına'' kadar geçen süreyi içeriyor. Benzer bilgileri biraraya getirip kıymetlendiren istihbarat uzmanları, haberlerin alındığı kaynağın güvenilirliğini ve istihbaratın doğruluk derecesini test ettikten sonra eldeki bilgileri yorumluyor. Son aşamada ise elde edilen bilgi doğrultusunda oluşturulan istihbarat bilgileri ilgili kurumlara ulaştırılıyor.