Advertisement

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, bütün ülkelerin, küresel ekonominin yeniden dengeye kavuşması için üstlerine düşen görevi yerine getirmeleri gerektiğini belirtti.

Lagarde, Hawaii'nin başkenti Honolulu'da 21 üyeli Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesinde yaptığı konuşmada, fonun, özellikle Euro Bölgesi olmak üzere küresel ekonominin karşı karşıya olduğu risklere ilişkin kaygılarını hatırlatarak, liderlerin ekim ayında anlaşmaya vardığı politikaları hayata geçirmenin acil ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Euro Bölgesi'ndeki krize çözüm olmadan dünya ekonomisinin, işsizlik ve düşük büyümeyle birlikte güvenin yıkılacağı negatif bir sarmala sürükleneceği uyarısında bulunan Lagarde, bunun bütün ülkeleri etkileyeceğine, bu nedenle bu krizin çözülmesinin herkesin çıkarına olduğuna vurgu yaptı.

Lagarde, küresel ekonomi üzerindeki diğer risklerden kaçınmak için bütün ülkelerin ekonominin yeniden dengelenmesi hususunda üstlerine düşen görevi yerine getirmeleri gerektiğinin altını çizerek, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) Euro Bölgesi'nin içinde bulunduğu borç krizinin çözümüne yardım için daha fazla şey yapacağından umutlu olduğunu dile getirdi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
14 Kasım 2011 Pazartesi, 12:15 Misafir hep konuşuyorlar bu adamalar çok komik boş boş boş