Advertisement

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu üyesi Jens Weidmann, İtalya'nın yüzde 7'lere varan borçlanma maliyetinin kısa vadede çok önemli bir sorun olmadığını bildirdi.

Weidmann Financial Times'a yaptığı açıklamada, İtalya'nın borçlanma maliyetinin kısa vadede çok büyük bir sorun olmadığını ancak büyümenin düşük kalması ve mali disiplinin olmaması halinde uzun vadede sürdürülemez olduğunu vurguladı.

İtalya'nın kronik bir güven sorunu bulunduğuna işaret eden Weidmann, bu sorunu yalnızca açıkladıkları reformları uygulayarak İtalyan hükümetinin çözebileceğine dikkati çekti.

Weidmann, krizin Avro krizi olmadığına, daha çok yayılma etkisi gösteren borç krizi olduğuna vurgu yaparak, ''Bana göre, Avro Bölgesi'nin tamamı tehlikede değil'' dedi.

Avrupa Merkez Bankası'nın İtalya'yı içine alan krize karşı daha fazla cevap vermesi yönünde dünya liderlerinin baskısı altında olduğunu belirten Weidmann, bankanın, Avro Bölgesi'ne üye borçlu ülkelerden tahvil satın alma yoluyla daha fazla risk almakta isteksiz olduğunu ifade etti.

Weidmann, gerekli reformları uygulayarak yatırımcıların güvenini kazanmanın hükümetlerin işi olduğuna dikkati çekerek, kamu borçlarına mali finansman sağlamanın yanlış teşviklere yol açacağını, üzerinde çalışılan yasal dayanakların ihlal edileceğini, güvenilirliğe ve kuruluşlara olan güvene zarar vereceğinin altını çizdi.