Advertisement

Euro Bölgesi'nin borç krizini çözmekte sıkıntı yaşayacağına ilişkin endişelerin yeniden artmasıyla hisse senetleri ve euro değer kaybetti. Bakır, Japonya'nın ekonomisinin bir yıldır ilk kez büyüme kaydetmesi üzerine tırmandı ve 5 yıllık İtalyan tahvilleri de önceki yükselişini tersine çevirdi.

Stoxx Europe 600 endeksi yüzde 0.8 düşüş kaydederken, Standard&Poor's 500 Endeksi yüzde 0.3 geriledi. Japon Nikkei 225 Endeksi bugün yüzde 1.1 değer kazandı. Euro, dolar karşısında yüzde 0.5 kayıpla 1.3681 seviyesine geriledi. 5 yıllık İtalyan tahvillerinin getirisi ise 9 baz puan yükseldi, 10 yıllık Alman hazine kağıtlarının faizi ise 8 baz puan düştü. Bakır yüzde 1.9 değerlendi.

İtalya bugün Avrupa Birliği Rekabet Komisyonu Üyesi Mario Monti'den hükümet kurmasının istenmesinin ardından 3 milyar euro değerinde 5 yıllık tahvil ihraç etti. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa'nın tahvil sahiplerine Euro Bölgesi liderlerinin borç krizinin çözümü konusunda ciddi olduğunu göstermek için birlikte bir duruş sergilemesi gerektiğini söyledi. Japonya'nın gayrisafi yurtiçi hasılası, ihracatların 11 Mart'taki depremin ardından büyüme kaydetmesiyle geçtiğimiz çeyrekte yıllık bazda yüzde 6 büyüdü.

İtalya'nın bugünkü tahvil ihalesinin "makul bir seviyede" gerçekleştiğini söyleyen Newedge Group'un ekonomistlerinden Annalisa Piazza, ancak işlemlerin ihtiyatlı olmayı sürdürdüğünü belirtti. Piazza, kredibilitenin kaybedildiğinin ve piyasa oyuncularının ülkenin doğru yolda olduğuna inanmasının vakit alacağının altını çizdi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
14 Kasım 2011 Pazartesi, 15:43 Misafir ne kadar çabuk kırmızı yeşile, yeşil kırmızıya dönüşüyor sanki trafik lambası. tüm bu dönüşümleri anlamak bana çok zor geliyor.
14 Kasım 2011 Pazartesi, 14:09 Misafir ne güzel... endişeler devreye girdi.. haydi bir sorti daha..