Advertisement

Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin Çin'in ihracatlarını olumsuz etkileyeceğine dair endişelerin, ülkenin yavaşlayan enflasyonunun yasakoyuculara para politikasını gevşetme imkanı tanıyacağına yönelik spekülasyonları gölgelemesiyle Çin Borsası 3 günden bu yana ilk kez geri adım attı.

Industrial&Commercial Bank of China Ltd., Uluslararası Para Fonu IMF'nin, ödemeler bilançosu dışı kredilerden kaynaklanan risklerin ve emlak fiyatlarının artmasıyla Çin'e bankalarını izlemesi çağrısında bulunması üzerine, finansal şirketlerdeki düşüşe öncülük etti. China Railway Construction Corp., yılın ilk 10 ayında hükümetin demiryolu inşaatı harcamalarının yüzde 28 gerilemesinin sonucunda yüzde 0.6 düştü. Huaneng Power International Inc., enerji fiyatlarının artırılacağı düşüncesiyle enerji üreticilerindeki yükselişe öncülük etti.

Yatırımcılara yeni gelişmelerle birlikte her gün borç krizinin hatırlatıldığını ve aynı zamanda büyümedeki yavaşlamaya ilişkin endişelerin de sürdüğünü belirten Dazhong Insurance Co.'nun fon yöneticilerinden Wu Kan, Çin'deki enflasyonun yavaşlaması ve hükümetin para politikasını gevşetmesi için imkanının olmasını da olumlu gelişmeler arasında saydı.

Şanghay Bileşik Endeksi, 4 kez yön değiştirmesinin ardından yüzde 0.1 düşüşle 2,527.50 puana geriledi. CSI 300 Endeksi yüzde 0.2 kayıpla 2,744.21 puandan işlem gördü. Bloomberg Çin-ABD 55 Endeksi yüzde 0.5 değer kaybederek 102.17 puana geriledi.

Şanghay Bileşik Endeksi bu yıl merkez bankasının faiz ve munzam karşılık oranlarında yaptığı artışların ardından yüzde 10 değer kaybetti. Endeks, tahmini kazançların 11.9 katı üzerinden fiyatlanıyor. Bu rakam 21 Ekim'de 10.8'e kadar gerilemişti. Şanghay Endeksi dün yeni banka kredilerinin Ekim'de beklentilerin üzerinde gelmesinin etkisiyle yüzde 1.9 oranında ralli yapmıştı.