Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İtalya'nın borçlanma maliyetlerinin Avrupa'nın borç krizinin daha da kötüye gittiğine dair endişeleri körüklemesi ile bakır üç günde ilk kez geriliyor.

Londra metal Borsası'ndaki 3 ay vadeli bakırın metrik tonu Seul'de yerel saatle 16.59'da 7,730 dolardan işlem görmeden önce yüzde 0.8 kadar kayıpla 7,969 dolara geriledi. Bakır fiyatları bu yıl yüzde 19 değer kaybetti.

"Avrupa'ya dair endişeler körükleniyor." diyen Korea Exchange Bank Futures Co kıdemli traderı Hwang Il Doo, "Piyasa İtalya'daki yeni kabine umutlarından besleniyordu fakat şu an yer yüzüne indik ve gerçekle yüzleştik." yorumunda bulundu.

İtalya'nın borçlanma maliyeti dünkü kağıt satışının ardından 1997'den beri en yüksek seviyeye çıktı. İspanya'nın 10 yıl getirilileri ise 25 baz puan tırmanarak yüzde 6.11'e yükselirken İspanya bugün 12 ve 18 ay vadeli tahvil ihalesine çıkıyor. Euro 16 majör para biriminin 10'unun karşısında geriledi.

Bloomberg'in araştırmasına göre ekonomistler Avrupa'nın borç krizinin ihracat talebini olumsuz yönde etkilemesinden dolayı Doğu Avrupa'nın ekonomik büyümesinin üçüncü çeyrekte yavaşladığını tahmin ediyorlar.