Advertisement

Avrupa'daki borç krizine ilişkin endişeler sebebiyle İtalyan tahvillerinin faizinin yeniden tırmanması sonucunda İtalyan Parlamentosu'nda yaşanan iyimser dönem kısa sürmesiyle, İtalya'nın yeni başbakanı bakanlar kurulunu kurma konusunda sıkıntı yaşamaya başladı.

Avrupa Birliği Rekabet Komisyonu Üyesi Monti, dün Roma'da yaptığı görüşmeler esnasında, kendi tanımıyla "teknik Kabine"sini kurmak için siyasi partilerin desteğini almakta zorlandı. Siyasi temsilcisi bulunmayan bir hükümetin, parlamentodaki diğer partilerden, çok istenmeyen yasaların çıkarılması konusunda destek bulması zor olacak gibi görünüyor. Monti, bugün görüşmelerini sonlandıracağını ve bir sonuca bağlayacağını söyledi.

"Siyasetin, zorlukları, fırsatlara dönüştürebilmesi için çalışacağım" ifadelerini kullanan Mario Monti, en temel unsurun, partilerin desteğini almak olduğunu vurguladı. Monti, partilerin desteği olmadan, bu görevi yerine getiremeyeceğini de sözlerine ekledi.

Yunanistan'da 2 yıl önce başlayan borç krizi, Avrupa'nın krizi kontrol altına alamamasından ötürü diğer ülkelere de yansıyor ve bunun sonucunda İtalya'daki tahvil faizleri de rekor seviyelere tırmandı.

Goldman Sachs Group Inc.'in eski ekonomist ve danışmanlarından olan Monti, yatırımcıları, İtalya'nın 1.9 trilyon euroluk borçlarını azaltabileceği ve ekonomik büyümeyi sağlayabileceği konularında ikna etmeye çalışacak.