Advertisement

İsviçre Merkez bankası'nın Euro/İsviçre Frankı tabanını yükselteceğini öngören UBS AG, Avrupa'daki borç krizinin kötüleşeceğini belirterek, euronun dolar karşısında değer kaybedeceği tahmininde bulundu.

UBS'in Singapur'daki Döviz stratejistlerinden Syed Mansoor Mohi-uddin, dün müşterilerine gönderdiği mektupta, euronun dolar karşısında 1 ay içinde 1.35 seviyesine, 3 ay içinde 1.30'lara ve 12 ay içinde de 1.25 düzeyine gerileyeceğini öngördü.

UBS bu ayın başlarında euronun yıl sonuna kadar 1.40 dolar seviyesinde seyredeceği tahminini yapmıştı. Mohi-uddin, Avrupa Merkez Bankası'nın Euro Bölgesi'ndeki resesyon sebebiyle faiz indirebileceğini belirterek, bunun sonucunda euronun da geri adım atacağını söyledi.

Avrupa'daki bankaların önümüzdeki haftalar ve aylarda daha fazla denetimde tutulabileceğini ve en ufak bir oynaklığın, ülkelerin ödemeler bilançosuna yansıyacağını söyleyen Mohi-uddin, dolar ve yenin de kendi yükümlülükleri olduğunu, ancak euro karşısında bu paraların daha iyi durumda olduğunu belirtti.

Mohi-uddin ayrıca İsviçre Merkez Bankası'nın da şu anda 1.20 olarak belirlenen Euro/Frank'taki müdahele eşiği seviyesini 1.25'e çıkaracağını öngördü. UBS stratejistleri, Zürih'teki kuruluşun frankın değerli olmaya devam edeceğini düşündüğüne dikkat çekti.

Euro, dolar karşısında 3 günden bu yana ilk kez dün yüzde 0.9 düşüşle 1.3633 seviyesine geriledi. Euro, frank karşısında ise büyük bir değişiklik kaydetmedi ve 1.2368'den işlem gördü.