Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'den gelen olumlu perakende satış ve imalat verilerinin, Avrupa'daki borç krizine ilişkin eleştirilerin gölgesinde kalması üzerine ABD endeks vadelileri değer kaybetti.

Corn Flakes mısır gevreklerinin üreticisi Kellogg Co., Sanford C. Bernstein&Co.'nun şirketin hisse tavsiyesini düşürmesiyle lmanya'daki seansta düştü. Geron Corp. da kök hücre terapisi araştırmalarına son vereceğini açıklamasının ardından yüzde 17 geriledi.

Aralık teslimatlı Standard&Poor's 500 endeks vadelileri, İtalya'nın gösterge faizinin yüzde 7'nin üzerine çıkması sonucunda yüzde 1.1 düşüşle 1,238.3 puana geriledi. Dow Jones vadeli kontratları da yüzde 0.9 kayıpla 11,949 puandan işlem gördü.

Kazançların iyi olduğunu ancak şu anda Avrupa'dan kaynaklanan istikrarsızlık sorunu bulunduğunu belirten Raymond James Asset Management International'ın Paris'teki yönetici direktörü Virginie Robert, borçlanma maliyetlerinin olmaları gereken noktada olmadığını, bunun da piyasalara zarar verdiğini söyledi. Robert, ABD'den gelen ekonomik verilerin de yakından izlendiğini aktardı.

Hisse senetleri geçtiğimiz hafta Yunanistan ve İtalya'daki yeni liderlerin iyimserliği artırması ve ekonomik verilerin ilerleme kaydetmesiyle değerlenmişti. S&P 500 geçtiğimiz hafta bu yılki kazançlarına tutundu. Hisseler dün İtalya'da borçlanma maliyetlerinin yeniden yükselişe geçmesiyle geri adım attı.