Advertisement

Avrupa Borsaları, İtalya'da Mario Monti'nin kendi Kabinesi'ni kurmak için siyasi partilerin desteğini almakta zorlanması ve ülkenin en büyük savunma şirketinin zarar edeceği tahmininde bulunması üzerine değer kaybetti. Asya borsaları ve ABD endeks vadelileri de bugünü aşağıda geçirenlerden oldu.

Finmeccanica SpA, bu yıl zarar edeceği tahmininde bulunmasının ardından 1 milyar euroluk varlık satışı yapacağını açıklaması üzerine yüzde 16 geriledi. UniCredit SpA, bankaların Stoxx Europe 600 Endeksi'nde yer alan 19 sektör arasında en kötü 2. performansı göstermesinin ardından yüzde 5.8 düştü. Cable&Wireless Worldwide Plc, şirketin ilerideki temettü ödemelerini durdurması ve yeni CEO atamasının sonrasından yüzde 15 değer kaybetti.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 1.4 kayıpla 235.23 puana geriledi. Endeks, 19 Şubat'ta kaydetmiş olduğu bu yılın zirvesinden, Yunanistan'a ilişkin endişelerin etkisiyle yüzde 19 düştü.

Avrupa'da birçok riskin bulunduğunu söyleyen Saxo Bank A/S'nin hisse senedi stratejistlerinden Peter Garnry, pozisyonları ileriye yönelik riske karşı korumak istediklerini, Avrupa ve Asya'da nötr pozisyon alacaklarını, tüketici temel maddeleri ve sağlık sektörüne yöneleceklerini belirtti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi ve S&P 500 endeks vadelileri de bugün değer kaybetti. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.1 gerilerken, Aralık teslimatlı S&P 500 Endeks vadelileri yüzde 0.9 düştü.

Avrupa Komisyonu Rekabet Komisyonu eski üyesi ve İtalya'da borçları azaltmak amacıyla hükümet kurma görevi verilen Monti, teknik kabine olarak adlandırılan ekibini kurma konusunda diğer siyasi partilerin desteğini almakta sıkıntı yaşıyor.