Advertisement

İtalya'nın borçlanma maliyetlerindeki artışın bölgedeki krizin kötüleştiği endişelerini artırmasıyla Batı Teksas tipi petrol dünkü yüzde 0.9'luk kaybını genişletti. Yarın açıklanacak olan ABD Enerji Bakanlığı'nın raporunun ise ülkedeki stokların ikinci haftada da azaldığını göstermesi bekleniyor.

SEB AB'ye göre İran'ın nükleer programına dair tansiyon artarsa ham petrolün varili 200 dolara kadar yükselebilir.

Londra merkezli VTB Group'ta analist olan Andrey Kryuchenkov, "Petrol, Euro bölgesinde yenilenen resesyon endişeleri ve dolardaki yükselişten negatif etkileniyor. Süregelen euro bölgesi borç krizi hala ön planda. Yaşanan durumun bir gecede çözülemeyeceği de ortada" dedi.

Aralık teslim ham petrolün varili Nymex elektronik işlemlerde 42 sent düştü ve 97.72 dolara indi. Fiyatlar son 6 haftada yükselerek Nisan 2009'dan beri en uzun süreli yükselişi kaydetmişti.

Aralık teslim Brent tipi petrol ICE Futures Europe'ta 1 sent düştü ve 111.88 dolar oldu. Daha aktif Ocak kontratı ise 37 sent arttı ve 111.65 dolardan işlem gördü.

Avrupa'nın gösterge petrol kontratı New York petrolüne oranla 14.17 dolar/varil yüksekten işlem gördü. Dün bu fark 13.75 dolara inerek 25 Mayıs'tan beri en düşük seviyeyi görmüştü.