Advertisement

İtalya'da Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano tarafından hükümeti kurma görevi verilen Mario Monti, bugün ülkenin iki büyük partisi Özgürlükçü Halk Partisi (PdL) ve Demokrat Parti (PD) ile yaptığı görüşmelerden tam destek aldı.

Cumhurbaşkanından hükümeti kurma görevini aldıktan sonra dün vakit kaybetmeden siyasi partilerle istişarelere başlayan Monti, bugün de görüşmelerini sürdürdü.

Güne ilk olarak Silvio Berlusconi zamanında anamuhalefette yer alan Demokrat Parti ile görüşerek başlayan 68 yaşındaki başbakan adayı, öğlene doğru Berlusconi'nin partisi Özgürlükçü Halk Partisi ile görüştü.

Demokrat Parti lideri Pier Luigi Bersani, görüşmenin son derece olumlu geçtiğini belirterek, Monti'nin hükümetini destekleyeceklerini "Hükümetin önüne herhangi bir sınır koymadık" sözleriyle açıkladı.

PD'den sonra Monti ile görüşmeye gelen parti ise iktidarını kaybeden Berlusconi'nin partisi PdL oldu.

PdL adına görüşmeye parti genel sekreteri Angelino Alfano, Senato grup başkanvekili Maurizio Gasparri ve Meclis grup başkanvekili Fabbrizio Ciccihitto katıldı. Görüşmeden çıkışta, "Berlusconi'nin dediği gibi hepimiz İtalya'nın iyiliği için çalışıyoruz" diyen Alfano, Monti hükümetine destek verdi.

Sabahki görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Napolitano ile öğle yemeğinde bir araya gelen Monti, öğleden sonra işçi, iş veren ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle görüşecek.

Temsilciler Meclisi Başkanı Gianfranco Fini de daha önce Monti ve hükümetinin hafta sonundan önce meclisten ya da senatodan onay alacağını düşündüğünü söylemişti.

Bu arada, Monti'nin kabinesinde yer alacak isimler üzerine İtalyan basınındaki tahmin yarışı sürerken, yeni bakanların bu görüşmelerden sonra belli olacağı dile getiriliyor.