Advertisement

Eski Avrupa Komisyonu Başkanı Günter Verheugen, Türkiye'siz Avrupa Birliği'nin 21. yüzyılda küresel bir oyuncu olamayacağını söyledi.

Verhaugen, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın katılımıyla, Hollanda Yüksek Eğitim Enstitüsü (NIHA) tarafından eğitimlere katılan vali yardımcıları onuruna verilen akşam yemeğine katıldı.

Günter Verheugen, ''Evinde gibi hissettiği'' Türkiye'nin kendisi için ''henüz tamamlanmamış bir iş'' olduğunu söyledi.

AB ile Türkiye'nin karşılıklı çıkarları olduğunu belirterek, jeopolitik açıdan Türkiye'nin önemine işaret eden Verheugen, ''AB'nin kendisine '21. yüzyılda küresel bir oyuncu mu olacağız yoksa kendimizi tecrit mi edeceğiz?' diye sorması gerekiyor. Biz küresel bir oyuncu olmalıyız ama Türkiyesiz bunu yapamayız'' diye konuştu.

Verheugen, jeopolitik ve ekonomik gücüne değindiği Türkiye'nin Avrupa'yı daha güçlü hale getirebileceğini vurguladı.

-''On yıllarca sürmemeli''-

Günter Verheugen, bu yönde çalışmaların devam etmesi gerektiğini ancak bunun on yıllarca sürmemesi gerektiğini dile getirerek sürece ivme kazandıracak kurumun ise Avrupa Komisyonu olduğunu ifade etti.

Almanya, Fransa ve Hollanda gibi bazı Avrupa ülkelerinde siyasilerin duygusal davrandığını ancak siyasilerin Türkiye'nin üyeliği konusunda halklarını ikna etmesi gerektiğini belirten Verheugen, ''Gurur duyabilirsiniz 1990'larda bu ülkeyi görmüştüm, şimdi de gördüm. Yaşanan dönüşüm çok şaşırtıcı'' diye konuştu.