Advertisement

ABD'de perakende satışların beklenenden daha iyi gelmesi ve İtalya'da Mario Monti'nin yarın yeni hükümeti açıklayacağı beklentisiyle Wall Street'te endeksler günü yükselişle tamamladı.

S&P 500 Endeksi kapanışta yüzde 0.5 yükselerek 1,257.82 puan olarak yüzde 0.6'lık kaybını telafi etti. Dow Jones Sanayi Endeksi ise 17.34 puan veya yüzde 0.1'lik artışla 12,096.32 puan oldu.

ABD'deki Huntington Asset Management'ta şef yatırımcı olan Randy Bateman, "Perakende satışların beklenenden iyi gelmesi oldukça olumlu. İnsanlar artık Avrupa'daki haberleri duymaktan yoruldu. Kriz için çözüm bulmaya çalışan Avrupa, içinde bulunduğu durumdan kurtulmayı başaracak" dedi.

ABD'de perakende satışlar, Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0,5'le beklentilerin üzerinde arttı. Perakende  satışlar, Eylül ayında Ağustos'a göre yüzde 1,1 artmıştı.

Hisse senetlerindeki yükselişte Mario Monti'nin borç kriziyle mücadelede başarılı olacağına inandığını açıklaması etkili oldu. Endeksler erken saatlerde İspanya'nın borçlanma maliyetlerindeki yükselişle gerilemişti.

New York merkezli ING Investment Management'ta yönetici olan Paul Zemsky bir e-mailde, "Piyasalar Avrupa'ya odaklanmadığı zaman ABD'deki güçlü verileri fiyatlayacaktır" ifadesini kullandı.