Advertisement

10 yıl vadeli İtalyan tahvillerinin faizinin yeniden yüzde 7 seviyesinin üzerine çıkmasının ardından, hükümeti kurmakla görevlendirilen Mario Monti2nin borç krizini kontrol altına almak için yeni bir hükümet oluşturmaya hazırlanması ile birlikte, Asya hisse senetleri düşüşünü ikinci güne taşırken, euıro dolar karşısında son beş haftanın en düşük seviyesine indi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 13:46'da yüzde 1.2 aşağıda seyrediyordu. Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 2.9 düşerken, Aralık vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.9'luk bir aşağı hareket gerçekelştirdi. ABD Hazine tahvilleri ve Dolar Endeksi üçüncü günde de yükselirken, euro yüzde 0.7 düşerek 1.3449 dolar seviyesine indi. Endonzeya para birimi rupiah, merkez bankasının dün 2012 büyüme tahminini düşürmesinin ardından son yedi haftanın en düşük seviyesine indi.

ABN Amro Private Bank'in Singapur ofisinden Asya hisse senedi araştırma müdürü Daphne Roth, "Problem şu; Avrupa'da siyasi çözüm anlamında bazı iyileşmeler olurken, mali konuda da çözümün ne olacağını görmeyi bekliyoruz," dedi ve "resesyon riski halen Euro Bölgesi üzerinde konsantra olmuş durumda" değerlendirmesinde bulundu.

İtalya'da hükümeti kurmakla görevlendirilen Mario Monti dün Avrupa piyasalarının kapanmasından sonra yaptığı açıklamada, İtalya'nın krizin üstesinden gelebileceğini ve yarın Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'ya çıkarak kabinesini sunacağını söyledi. 10 yıllık Alman tahvili yerine aynı vadedeki Fransa, Belçika, İspanya ve Avusturya tahvillerini tutmak için yatırımcıların talep ettikleri ekstra faizler dün rekor seviyelere ulaştı.