Advertisement

Ekonominin görünümüne kıyasla Çin Borsasında dün görülmüş olan kayıpların gereğinden fazla olduğuna yönelik spekülasyonun, hisse satışları ve enflasyona dair endişeleri geride bırakmasıyla Çin borsası yeniden yükselişe geçti.

Telefon ekipmanı üreticisi ZTE Corp., en büyük 2 taşıyıcı firmaya bilgisayar hizmetleri sağlamayı teklif edeceğini söylemesi üzerine yüzde 2 değer kazandı. China Shenhua Energy Co., Çin'in önde gelen göstergelerinin ekonominin sıkı para politikalarına direndiğinin sinyalini vermesiyle ünkü düşüşünden toparlanarak yüzde 3.6 yükseldi ve kömür üreticilerindeki yükselişe öncülük etti. Çin'in en büyük 2. sigorta şirketi Ping An Insurance Group Co., New China Life Insurance Co.'nun IPO'sunun onaylanmasının ardından düştü.

Hisselerin dün çok fazla değer kaybetmiş olduğunun, yatırımcıların hâlâ uzun vadede ekonomiye ilişkin umutlarını koruduğunun altını çizen Pekin'deki ICBC Credit Suisse Asset Management Co.'nun fon  yöneticilerinden Hao Kang, yakın zamanda parasal gevşeme beklediklerini, enflasyondaki yavaşlamanın da aynı zamanda şirketlerin kar marjlarında iyileşme anlamına geleceğini söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi, gün içinde 25'in üzerinde kaydettiği yön değişikliğinin ardından yüzde 0.3 kazançla 2,473.51 puana yükseldi. Şanghay Endeksi dün yüzde 2.5 düşüşle 2,466.96 puana kadar gerilemişti. CSI 300 Endeksi de yüzde 0.3 yükselişle 2,677.09 puana çıktı. Bloomberg China-US 55 Endeksi yüzde 0.8 değer kazandı.

Şanghay Bileşik Endeksi bu yıl merkez bankasının sıkılaştırma önlemlerinin etkisiyle yüzde 12 değer kaybetti. Hisselerdeki düşüşte Avrupa'daki borç krizinin Çin'in ihracat büyümesini olumsuz etkileyeceğine ilişkin endişeler de etkili oldu. Endeks, tahmini kazançların 11.6 katından fiyatlanıyor.