Advertisement

Avrupa hisse senetleri, borçlanma maliyetlerinin yükseldiği bir ortamda, Fransa ve İspanya'daki tahvil ihaleleri öncesi değer kaybetti. Bunun sonucu, gösterge endeks Stoxx Europe 600, bu hafta üçüncü kez aşağı  yönde hareket etti. ABD endeks vadeli kontratları yükselirken, Asya hisse senetleri fazla bir değişiklik göstermedi.

ASML Holding NV, dünyanın en büyük yarı iletken üretim ekipmanları şirketi Applied Materials Inc.'nin kar tahmininin analistlerin tahminlerinin altında kalmasının ardından değer kaybetti. SABMiller Plc kar rakamını açıklamasının ardından düştü. Royal Ahold NV, üçüncü çeyrek karının yüzde 15 artması ile birlikte yükseldi.

Stoxx 600 Endeksi, 10 yıl vadeli İspanyol tahvil faizinin euro dönemi rekor seviyesine çıkması ve beş yıl vadeli Fransa tahvilinin faizinin altı ayın zirvesine yükselmesinin ardından yüzde 0.4 düşerek, Londra saati ile 08:00'de 236.14 seviyesine indi. Aralık vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.5 yükselirken, MSCI Asya Pasifik Endeksi fazla bir değişiklik göstermedi.

Melbourne'de IG Markets'ten satış işlemleri müdürü Harley Salt, "Avrupa borç hikayesinin yer çekiminden kurtulamnın ylu olmadığı açık. Zira merkez bankacılar uygun çözüm bulmakta zorlanmaya devam ediyor" dedi ve "Tahvil faizleri dikkatleri çekmeye devam edebilir" değerlendirmesinde bulundu.

Stoxx 600 Endeksi dün, Avrupa Merkez Bankası'nın İtalya ve İspanya tahvillerini alması ve İtalya'da Mario Monti'nin yeni başbakan olmasının etkisi ile artı ile eksi bölgeleri arasında en az 10 kez gidip geldikten sonra önceki kapanış seviyelerine yaklaştı. Endeks, Yunanistan'ın temerrüt kıyılarında dolaşması ve borç sorunu olan ülkelerin tahvil faizlerindeki hızlı yükselişlerin etkisi ile, 17 Şubat'ta gördüğü bu yılın zirvesinden yüzde 19 geriledi.