Advertisement

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in ABD bankalarının Avrupa riskinin, krizin daha da büyümesi ve yayılması halinde, banka kredi notları üzerinde baskı yaratacağı yönündeki açıklamasının dün ABD Borsalarında yaratmış olduğu baskı, ABD vadeli endekslerdeki toparlanma gözlendiğinde dinmiş görünüyor. Avrupa borsalarında ise aşağı yönlü baskı devam ediyor. Borsaların genelinde negatif seyir gözlenirken, Stoxx Euro 600 Endeksi'nde yüzde 1,1 kayıp görülüyor. İspanya'nın bugün gerçekleştirmiş olduğu tahvil ihracında 3,56 milyar Euro satış gerçekleşirken, ortalama faiz bir önceki ihraçta gerçekleşen %5,43'ün oldukça üzerinde %6,98 oldu. Talep, ihracın 1,54 katı kadar gelirken, Ekim ayında gerçekleşen 1,76 kat olan talebin altında geldi. Fransa'nın 2016 yılı vadeli tahvil ihracında da faiz yükseliş göstererek yüzde 2,82 oldu. İtalya ve İspanya 10 yıllık tahvil faizlerinde ise bugün yükselişler gözleniyor. İtalya 10 yıllık faizini bugün yeniden yüzde 7'nin üzerine çıkarak, yüzde 7,1 düzeyinde seyrediyor.

İtalya'da hükümeti kurmakla görevli olan Mario Monti dün, tamamen teknokratlardan oluşan hükümeti oluştururken, güven oyu turuna bugün başlıyor. Güven oyu konusunda herhangi bir şüphe olmazken, hükümetin tamamen teknokratlardan oluşması, yeni hükümetin alacağı, bütçe açığını azaltıcı yöndeki kararların ve yeni tedbirlerin uygulanabilirliği ve partilerin bu politikalara önümüzdeki dönemde ne kadar destek olacağı konuları ile ilişkin soru işaretlerini beraberinde getiriyor. Yunanistan cephesinde ise, yeni hükümetin güven oyu alması ile birlikte yeni yılın bütçe çalışmalarına odaklanıldığı görülüyor.

Seyri yurtdışındaki gelişmelere göre belirlenen İMKB-100 Avrupa borsalarındaki olumsuz havadan etkilendi ve günün ilk seansını yüzde 0,94 kayıpla 55.400 puandan kapattı. Dolar/TL kuru 1,81 seviyesine ulaşırken, gösterge faizi yüzde 10,47 ile yüksek seyrini koruyor. ABD tarafından bugün açıklanacak olan Philadelphia FED endeksine dair iyimser beklenti hakim. Endeks geçtiğimiz Ekim ayında 8,7'den 9,0'a yükselmişti. Öte yandan yine ABD tarafında açıklanacak olan Ekim ayına ilişkin konut başlangıçlarında yüzde 7,3 düşüş bekleniyor.

Cihan Başkal

Bloomberg HT

Araştırma Bölümü

cbaskal@bloomberght.com