Advertisement

Geçtiğimiz hafta ABD'de ilk işsizlik başvurusu yapanların sayısının beklentinin altında gelmesi, istihdam piyasasının hız kazanmış olabileceğinin sinyalini verdi.

12 Kasım'da sonlanan haftada ilk işsizlik başvuruları, 5 binlik düşüşle 388 bine geriledi ve Nisan'dan bu yana en düşük seviyesine işaret etti. Ekonomistlerin beklentisi işsizlik başvurularının 395 bine çıkmış olacağı yönündeydi. Bu rakamlara göre, işsizlik yardımı alanların sayısı da 3 yılın en düşük düzeyine geriledi.

İşten çıkarılmaların azalmasıyla, Amerikan şirketleri taleplerin artmasının etkisiyle istihdamlarını artırabilir. Ekim ayında beklentinin üzerinde büyüme kaydetmiş olan satışlar, üretim seviyelerini yukarı çekerek, daha fazla çalışan ihtiyacı doğurabilir.

İstihdam piyasasında orta ölçekli bir ilerleme olduğunu söyleyen Barclays Capital Inc.'in kıdemli ABD ekonomistlerinden Michael Gapen, "şimdi işe alımların artmasına ihtiyacımız var. Eğer tüketim aynı hızda devam ederse, üretim de kademeli olarak artacak ve işe alımlar da daha iyi hâle gelecektir" dedi.

ABD Çalışma Bakanlığı, geçtimiz hafta 390 bin olarak açıklanan işsizlik başvurularını da revize ederek 393 bine çıkardı.