Advertisement

Avrupa'daki krizin diğer ekonomilere de sıçrayacağı endişeleri metallere olan talebi azaltınca bakır fiyatları bir haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, dün Avrupa'daki krizin kötüleşmesi durumunda ABD'deki bankacılık sektörünün de zarar göreceğini bildirdi. İngiltere Merkez Bankası ise açıklamasında bölgedeki krizin durdurulmamasının dünya ekonomisi için risk oluşturduğunu bildirdi.

Londra'daki Basemetals.com'da araştırma müdürü olan Wlliam Adams, "Piyasalarda ABD bankalarının sorun yaşaması durumunda yeni bir krizin ortaya çıkacağı ve bunun da uluslararası bankacılık sistemine darbe vurabileceği konuşuluyor. Avrupa'daki kriz Asya'yı hatta şu anda ABD'yi de etkiliyor" dedi.

Mart teslim bakır kontratı New York Comex'te yüzde 2.3 düşerek 3.4225 dolar/lb oldu. Fiyatlar yüzde 2.6 kadar gerileyerek 10 Kasım'dan beri en sert düşüşü kaydetti. 3 ay vadeli bakır Londra Metal Borsası'nda yüzde 2.7 değer kaybetti ve ton başına 7,518 dolar oldu.

Arizona'daki Resolved Inc.'in yönetici olan David Threlkeld, Avrupa'daki borç krizinin hala sorun olmaya devam edeceğini, bunun da bakır talebini etkileyeceğini bildirdi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
17 Kasım 2011 Perşembe, 17:56 Misafir ekrem buralardan toprlanır