Advertisement

Çek Cumhuriyeti'nde binlerce kişi, hükümetin kemer sıkma politikalarına karşı sokağa döküldü.

Hükümetin bütçe kesintilerini protesto eden 2 binden fazla Çek vatandaşı, 1989'da komünist yönetimi sona erdiren Kadife Devrim'in yıl dönümünde, Prag'daki Wenceslas Meydanı'nda gösteri düzenledi.

Protesto gösterisine, sol inisiyatifler, sendika yöneticileri ve muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti'nin liderleri de destek verdi.

Bazıları Sovyet bayrakları taşıyan göstericiler, üzerinde, "17 Kasım 1989, Çekoslovakya halkına ihanettir" yazan pankartlar taşıdı.

Çek Cumhuriyeti'nin merkez sağ hükümetinin, yolsuzluk skandalları ve tasarruf planları nedeniyle halk desteğini büyük oranda kaybettiği belirtiliyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
18 Kasım 2011 Cuma, 01:21 Misafir son aylarda ortadoğudan afrikaya,uzakdoğudan avustralya,amerika ve tüm avrupa halkları hepsi ayakta ve isyanlarda.dünya egemenleri, kapitalizm,sermaye sistemleri artık son çırpınışlarında.bu kadar net,açık bir şekilde bu çöküş ve yokoluş gerçek tarihteki yerini almaya başlamıştır.başkaca hiç bir kurtuluşu yoktur emperyal kapitalist sistemin.insanlık kendi geleceğini tüm güzellikler ve kurtuluşu yolunda daima ileriye doğru mutlak kuracaktır.