Advertisement

İspanya'da genel seçimleri kazanan sağ görüşlü Halk Partisi'nin (PP) başbakan adayı Mariano Rajoy, ''Ekonomik krizden başka düşmanım olmayacak'' dedi.

Basına yaptığı açıklamada önündeki sürecin kolay olmayacağını ve ekonomik kriz için çalışacağını ifade eden Racoy, ''Ama inanın ki, herkesin yardımıyla İspanya, Avrupa'nın zirvesinde olacak'' diye konuştu.

İspanya'nın gelecek 4 yıldaki başbakanı olacak olan Rajoy, ''Mucizeler olmayacak, bunun sözünü vermedik. İyi şeyler yaptığımızda sonuçları gelecektir. Herkesi buna güvenmeye çağırıyorum'' ifadelerini kullandı.

PP lideri, ''herkesin başbakanı olacağını, her siyasi partiyle diyalog içinde olacağını, hiçbir siyasi partinin kendini dışlanmış hissetmeyeceğini, İspanya'nın hizmetinde olacağını'' vurguladı.

56 yaşında Rajoy, konuşmasının ardından PP'nin merkez binasının balkonuna çıkarak, kendisini bekleyen kalabalığı selamladı. Çoşkulu kalabalık, sık sık ''Başbakan'', ''Evet, sen buna layıksın'' sloganları atarak, ''Yaşasın İspanya'' şarkısını söylediler.-Rubalcaba: ''Açık bir şekilde kaybettik''-Öte yandan Jose Luis Rodriguez Zapatero'nun yerine Sosyalist İşçi Partisi'nin (PSOE) başbakan adayı olan ve seçimleri kaybeden Alfredo Perez Rubalcaba, ''Kişisel ve partim adına PP'yi kutluyorum. PP lideri Mariano Rajoy ile konuştum, tebrik ettim ve bu önemli süreçte başarılar diledim'' dedi.

''İyi bir sonuç elde etmedik, açık bir şekilde kaybettik. İspanyollar bizim muhalefette olmamızı istedi, bunu yapacağız'' diyen Rubalcaba, halen PSOE Genel Sekreteri olan Zapatero'dan partisini kurultaya götürmesi çağrısında bulundu.

Rubalcaba, ''İspanyol toplumu bu zamana kadar karşılaştığımız en kötü ekonomik krizle karşı karşıyadır. Bize oy verenlere layık olacağız. Biz, kendi şartlarımız ve değerlerimiz ile İspanya'nın genel çıkarları için mücadele edip, ekonominin tekrardan büyümesi ve istihdam sağlanması için tüm gücümüzle çalışacağız'' diye konuştu. Seçimlerden tarihi hezimetle çıkan PSOE, büyük şehirlerde sadece Barcelona ve Sevilla'da birinci parti olabildi.

Genel seçimler sonrasında 13 siyasi parti meclise girerken, İspanya demokrasi tarihindeki en çoğulcu meclis oluştu.