Advertisement

Libya Ulusal Geçiş Konseyi (UGK), ülkenin güneyinde yakalanan Seyfülislam Kaddafi ve eski istihbarat şefi Abdullah Senussi'nin Libya'da yargılanacaklarını duyurdu.

UGK Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Abdülhafız Goga, Seyfülislam Kaddafi'nin ardından Senussi'nin de ülkenin güneyindeki çöl kenti Sebha yakınlarında yakalandığını bugün doğruladı.

Goga, başkent Trablus'ta gazetecilere yaptığı açıklamada, Kaddafi ve Senussi'nin yargılanmalarının Libya'da yapılacağını, bunun Libya'nın egemenlik hakkı olduğunu söyledi. Libya'daki yargı sistemine göre vatana ihanet suçluları idam ile yargılanıyor.

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Senussi ve Seyfülislam Kaddafi hakkında insanlığa karşı suç işledikleri gerekçesiyle yakalama emri çıkarmıştı.

Goga, UCM savcılarının çok yakın bir zamanda Libya'yı ziyaret edeceğini ancak bu ziyaretin Kaddafi'nin teslim edilmesiyle ilgili olmadığını söyledi.

"UCM'nin Kaddafi'nin tutukluluğu ile ilgili araştırma yapma hakkı tabii ki var" diye konuşan Goga, "Biz bir Libyalıyı yargılanması için başka bir ülkeye vermeyeceğiz" dedi.

UGK sözcüsü Goga, aynı şeyin Senussi için de geçerli olduğunu belirterek, her ikisi için de adil yargılama sözü verdi ve şu anda Zintan kentinde gizli bir yerde tutulan Kaddafi'nin yargılanacağı zaman Trablus'a getirileceğini bildirdi.

Senussi'nin de ülkenin güneyinden başka bir kente götürüleceği belirtildi ancak hangi kentte tutulacağı henüz açıklığa kavuşmadı.

Ülkede henüz çalışan bir adalet sistemi olmadığı yolundaki eleştirilere de cevap veren Goga, adalet sisteminin çalışmaya başladığını, UGK yönetiminin bu konu üzerinde çalıştığını ifade etti.

Goga, Libya'da Başbakan Abdürrahim El Kib başbakanlığında yeni hükümetin kurulması konusunda ise, "Hükümetin bugün açıklanması bekleniyordu ama Başbakan El Kib bizden biraz daha süre istedi" şeklinde konuştu.

Libya'da El Kib'in kuracağı yeni kabinenin açıklanması için Libya'nın özgürlüğünün ilan edildiği 23 Ekim tarihinden itibaren 1 ay süre bulunuyor. El Kib'in yeni hükümeti kurmak için Salı gününün sonuna kadar vakti var. UGK sözcüsü Goga, El Kib'in bu süre sınırlamasına mutlaka uyacağını söyledi.