Advertisement

Asya'nın en büyük ekonomisi Çin'de emlak piyasasındaki yavaşlamanıın çimentodan ev eşyalarına kadar birçok ürünün talebini düşüreceğine ilişkin endişe, Çin Borsasına değer kaybettirdi. Şanghay Bileşik Endeksi, kaydetmiş olduğu son 1 ayın en sert aylık düşüşü genişletti.

Çin'in en büyük inşaat malzemeleri üreticisi Anhui Conch Cement Co., 2 ayın en düşük seviyesine geriledi. Poly Real Estate Group Co., Xinhua Haber Ajansı'nın hükümetin 3. çeyreğe kadar emlaktaki önlemleri azaltmayacağını yazmasının ardından imar şirketlerindeki düşüşe öncülük etti. En büyük iki klima üreticisi Gree Electric Appliances Inc. ve GD Midea Holding Co., Citic Securities Co.'nun sektörün notunu düşürmesi üzerine yüzde 3 değer kaybetti.

İç talebin hâlâ daha sıkılaştırmalar ve emlak piyasasındaki sıkıntılardan ötürü zayıf olduğunu ve bunun da 4. çeyrek kazançlarına ilişkin endişeleri artıracağını söyleyen Dazhong Insurance Co.'nun fon yöneticilerinden Wu Kan, "ancak para politikasının en sıkı dönemi geride kalmış olmalı; bu sebeple çok sert düşüşler beklemiyoruz" dedi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.4 düşüşle 2,406.51 puana geriledi ve 24 Ekim'den bu yana en sert düşüşüne yöneldi. CSI 300 Endeksi yüzde 0.3 kayıpla 2,599.39 puana düştü. ABD'de en çok işlem gören Çin şirketlerin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi, 18 Kasım'da yüzde 0.1 değer kaybetti.