Advertisement

Küresel krizi öngörmüş olan düşünce kuruluşu Avrupa Siyasi Tahminler Laboratuvarı (LEAP) Batılı ülkelerin Yunanistan örneğini takip ederek önümüzdeki yıl kamu borçlarının ortalama yüzde 30'unu silecekleri tahmininde bulundu.

Aboneleri arasında 50 civarında ülke, dev bankalar ve AB kurumları bulunan LEAP'a göre gelecek yıl Euro Bölgesi üyeleri, İngiltere, Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri, ABD ve Japonya'yı kapsayacak borç indiriminin boyutları 1,5 yıl içinde 15 trilyon dolara ulaşacak.

Düşünce kuruluşuna göre, Yunanistan'dan alacaklarının bir gecede yüzde 50 silinmesi örneğinde olduğu gibi ellerindeki ülke tahvillerinin büyük oranlarda kırpılmasıyla devasa zararlarla karşılaşacak Batılı bankaların en az onda biri iflas edecek.

Avrupa'daki borç krizinin bu yıl sonunda ABD'yi de tetikleyeceğini tahmin eden düşünce kuruluşuna göre dolar, 2012 yılı boyunca diğer önemli para birimleri karşısında yüzde 30 civarında değer kaybedecek. Kriz nedeniyle askeri harcamalarını kırpmak zorunda kalacak ABD, Avrupa'daki son askerini 2017 yılında çekmiş olacak.

LEAP analistlerine göre Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, önümüzdeki yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk turda elenecek. Yarış Sosyalistlerin adayı François Holande ve Ulusal Cephe'nin adayı Marine Le Pen arasında geçecek.