Advertisement

Almanya merkez bankası Bundesbank, Euro Bölgesi'nde kötüleşmekte olan büyüme görünümünün ihracatı olumsuz etkileyeceği beklentisi ile, Alman ekonomsinin gelecek yıl için büyüme tahminini düşürdü.

Jens Weidmann'ın başkanlığını yaptığı Frankfurt merkezli bankanın aylık bülteninden yapılan açıklamada, gayri safi iç hasılanın 2012 yılında yüzde 0.5 ile yüzde 1 arasında genişleyebileceği kaydedildi. Banka Haziran ayında ekonominin 2012'de yüzde 1.8 büyüyebileceği tahmininde bulundu.

Bundesbank, "Dış talepteki önemli yavaşlama ve buna ek olarak finans piyasalarındaki gerginlik, Alman ekonomisinin önümüzdeki aylarda daha zor bir dönemle karşı karşıya kalacağı anlamına geliyor" değerlendirmesine yer verirken, görünüme yönelik ağır riskler olduğunu ve borç krizinin kötüleşmesi durumunda, kayda değer bir ekonomik zayıflık döneminin göz ardı edilemeyeceğini kaydetti.

Avrupa'nın en büyük ekonomisi olan Almanya, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0.3 büyümesinin ardından üçüncü çeyrekte yüzde 0.5 genişledi.