Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de yasa koyucuların bütçe kesintileri üzerinde anlaşamaması üzerine hisse senetleri ve ABD endeks vadelileri düşüş kaydetti; ABD hazine tahvilleri değer kazandı. Euro, Fransız, İspanyol ve İtalyan tahvillerindeki düşüşün etkisiyle zayıfladı.

MSCI Tüm Dünya Endeksi yüzde 1.2 kayıpla, Ağustos'tan bu yana ilk kez 6 gün üst üste düşüş kaydetti. S&P 500 Endeks Vadelileri yüzde 1.7 geriledi. 10 yıllık ABD hazine kağıtlarının getirisi 5 baz puan düşüş kaydederek yüzde 1.96'ya düşerken, Avrupa hükümetinin CDS'i rekor seviyeye tırmandı. Euro, dolar karşısında yüzde 0.6 zayıflayarak 1.3442 seviyesine geri çekildi; Dolar Endeksi ise yüzde 0.5 yükseldi. Bakır ve petrol 3. günlerinde de düşüş kaydetti.

ABD'de bütçe kesintilerinden sorumlu Kongre'deki süper komitenin, bugün liderlerin 1.2 trilyon dolarlık bütçe açığının azaltılması konusunda anlaşma sağlayamadığını açıklaması bekleniyor.

Japonya'da ihracatlar düştü; Singapur Ticaret Bakanlığı'nın ülkenin büyümesinin büyük ihtimalle yavaşlayacağı tahmininde bulundu ve Almanya Maliye Bakanlığı da Almanya'nın bu çeyrekteki büyümesinin görülür ölçüde yavaş olduğunu söyledi.

Moody's'in raporuna göre, Fransa'nın artan finansman maliyetleri, ülkenin mali zorluklarını artırıyor.

ABD'nin manşetlerde Avrupa'nın önüne geçemeyeceğini, ancak ülkenin gelecek birkaç yıl için mali görünümünün olumsuz olduğunu söyleyen Deutsche Bank AG'nin stratejistlerinden Jim Reid, "eğer otomatik kesintiler hemen uygulamaya konulursa, o zaman ABD'nin de Avrupa'da başarılı olmayan kemer sıkma politikalarının aynısından geçmiş olacağını belirtti.