Advertisement

Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin, dünyanın rezerv para birimi doların statüsünü desteklemesiyle, Fed'deki yabancı banka mevduatları 2010'un sonundan bu yana 350 milyar dolardan 715 milyar dolara yükseldi.

ICAP Plc'nin anketine katılan 80 finansal kuruluşun verilerine göre, 30 Eylül itibariyle 47 yabancı banka New York Fed'de 1 milyar doların üzerinde mevduat tutuyor. Kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's'un 5 Ağustos'ta ABD'nin AAA olan kredi notunu düşürmesinden bu yana dolar, yüzde 7.2 değerlendi. Bloomberg Korelasyon Ağırlıklı Döviz Endeksleri'ne göre dolar, gelişmiş ülkelerin para birimleri arasında yenden sonra en iyi ikinci performansa sahip.

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'nin 1 trilyon doları aşan bütçe açığı ve yüzde 9'a ulaşan işsizlik oranına rağmen, yatırımcılar hâlâ daha dolara sığınıyor. Euro, Avrupa'daki borç krizinin etkisiyle tercih edilmezken, İsviçre frankı ve yen de hükümetlerin müdahalelerinden ötürü zayıfladı.

Dolar piyasasından daha derinlikli ve yüksek likiditeye sahip başka bir para biriminin olmadığını belirten Brandywine Global Investment Management'ın fon yöneticilerinden Jack Mclntyre, "doğru ya da yanlış, bizim tüm varlıklarımızda iyi olacağımıza dair bir algı var" dedi.