Advertisement

Yükselen doların altına olan talebi azaltmasıyla metal 3 haftanın en düşük seviyesine geriledi ve geçen haftaki kayıplarını genişletti.

Almanya'daki Quantitative Commodity Research'in sahibi olan Peter Fertig, güçlenen doların altın için negatif olduğunu bildirdi. Fertig, "Bu seviyelerde düşük fiyatlardan yararlanmak isteyenler olabilir ancak ben altında daha fazla düşüş olmasını bekliyorum" ifadelerini kullandı.

Spot altının onsu 22.65 dolar veya yüzde 1.3 geriledi ve 1,701.30 dolarla 1 Kasım'dan beri en düşük seviyeye indi. Fiyatlar geçen hafta yüzde 3.6 oranında düşüş kaydetmişti.

Aralık teslim altının onsu New York Comex'te yüzde 1.1 düşerek 1,706.90 dolardan işlem gördü.

Londra'daki TheBullionDesk.com'da analist olan James Moore bugünkü bir raporunda, "Diğer sektörlerdeki kayıpları telafi etme isteği kısa vadede altına baskı yapabilir" ifadesini kullandı. Moore'a göre 50 ve 100 günlük hareketli ortalamanın altına düşülmesi metali, 1,680 dolara kadar taşıyabilir. 

ABD'li yetkililerin bütçe kesintileri konusunda uzlaşamayacağına dair sinyallerle bugün dolar euro karşısında yükselirken Avrupa Borsalarında da satışlar görülüyor. İspanya'da dün yapılan erken genel seçimlerde sağ görüşlü Halk Partisi tarihi bir zafer kazanarak tek başına iktidara geldi. ETP destekli altın varlıkları ise rekor seviyeye yükseldi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
21 Kasım 2011 Pazartesi, 16:17 Misafir ben hangi ülkede ne kadar altın rezervi var merak ediyorum.ateşan beyin bu konu ile ilgili bilgisi varsa paylaşırsa seviniriz.hangi kıtada, hangi ülkede,.. ne kadar altın var?hem merkez bankalarında, hem diğer bankalarında, hem de kişisel bazda!hatta dünyada altını olan ilk 10 isim ve nereli olduğu belli mi?yani dünyada en çok altın nerede?nasıl değerleniyor?çok soru oldu ama eminim benim gibi merak eden çoktur.bizi dünyadaki altın konusunda aydınlatırsanız seviniriz.istatiksel ve grafik şeklinde olursa güzel olur.çok tşkler.
21 Kasım 2011 Pazartesi, 16:12 Misafir çünkü dipte diyorlar alım oluyor, yükseliyor diyorlar satış oluyor!yani eninde sonunda yükseliyor:)bu hafta dolar yükseldi.altının ons fiyatı düştü.yani gram fiyatı pek değişmiyor.ons yükselirse kazanç güzel olacak.altın, sabredene mutluluk getiriyor.
21 Kasım 2011 Pazartesi, 16:09 Misafir ya ana sayfada bile dikkat ederseniz hep altınla ilgili yorum var.demekki dünyayı ilgilendiren bir değerli metal.ana sayfada hep manşet oluyor.nasıl düşmesi beklenirki, bu kadar çok önemsenen altının!elbette dikkat çeke çeke bir düşüp bir yükselecek!