Advertisement

ABD'de yasakoyucuların bütçe açığının azaltılması konusunda anlaşma sağlayamaması ve kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Fransa'yı mali sorunları sebebiyle uyarmasının ardından New York Borsası değer kaybetti. Standard&Poor's 500 Endeksi, Eylül'den bu yana en uzun süreli kayıp dönemini yaşıyor.

Bank of America Corp. ve Citigroup Inc., Avrupalı bankaları takip ederek, yüzde 1.9 düştü. Mosaic Co. ve Halliburton Co., emtiadaki düşüşün etkisiyle yüzde 1.5'in üzerinde geriledi. ABD'nin en büyük eczaneler zinciri Walgreen Co. da Morgan Stanley'nin şirketin hisselerinin notunu düşürmesi üzerine yüzde 2 değer kaybetti.

S&P 500 Endeksi yüzde 1.7 düşüşle 1,194.66 puana geriledi. Endeks son 4 günde yüzde 5.1 düştü. Dow Jones Endeksi, bütçe kesintilerindeki anlaşmazlık sebebiyle yüzde 1.6 kayıpla 11,607.44 puandan işlem gördü.

Piyasalara nazar değdiği benzetmesini yapan Barclays Plc'nin hisse senedi stratejileri birimi müdürü Barry Knapp, "daha büyük sorun, süper komitenin anlaşma sağlamasının, teşvikleri genişleteceği beklentisiydi. Eğer anlaşma sağlanamazsa, ekonomi ilk çeyrekte darbe alacak" dedi.

Hisse senetleri geçtiğimiz hafta İspanya, Fransa ve İtalya'da hazine tahvillerinin getirisinin, Avrupa'daki borç krizinin derinleştiğine yönelik endişelerle rekor seviyelere tırmanması üzerine sert düşüş kaydetti. S&P 500 Endeksi'nde yer alan finansal hisseler, Fitch Ratings'in Avrupa'daki borç krizinin daha da kötüye gitmesinin Amerikan bankaları için risk oluşturacağını söylemesi üzerine yüzde 5.6 değer kaybetti.