Advertisement

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, ABD'de federal bütçe açığını azaltma çalışmalarında başarısız olunması halinde devreye girecek otomatik harcama kesintilerinin ülke savunmasına zarar vereceği uyarısında bulundu.

Panetta, ABD Kongresi'nin federal bütçe açığını 1,2 trilyon dolar azaltmanın yollarını bulmakla görevli Süper Komitesinin, bütçe açığını azaltma görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlandığını açıklamasının ardından, konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamasında, Kongrenin bütçe açığını azaltma konusunda gelecek yıl bir adım atamaması halinde, ABD Savunma Bakanlığının ''zarar verici, otomatik, büyük çaplı kesintilerle yüzleşeceğini ve bu durumun, ülke savunmasında 'dikiş sökücü' etki yapacağını belirten Panetta, sözkonusu kesintilerin, askeri birliklerin, görev aldıkları misyonları sürdürme yeteneğinden mahrum kalmasına yol açacağını kaydetti.

Otomatik harcama kesintilerinin hayata geçmesi halinde, ABD Savunma Bakanlığının Amerikan askerleri ve ailelerine destek ve yarar sağlama yeteneğinin de tehlikeye girebileceğini belirten Panetta, ''Askerlerimiz daha iyisini hak ediyor, halkımız da daha iyisini talep ediyor'' dedi.

ABD Kongresi'nde yaz döneminde, ülkenin borçlarını ödeyememesi ihtimalini savuşturmak ve ülkenin borçlanma tavanını yükseltmek için Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında son dakikada varılan anlaşmayla ağustos ayında 12 üyeli Süper Komite kurulmuştu.

Süper Komite, Obama'nın geçen yaz imzaladığı, gelecek 10 yıl içerisinde harcamalarda 1 trilyon dolarlık kesinti öngören yasa kapsamında, Kongre'den istenen, federal bütçe açığını en az 1,2 trilyon dolar daha azaltmanın yollarını bulmakla görevlendirilmişti.

Bu çalışmaların başarısız olması halinde ise federal sütçe açığını aynı miktarda düşürmek için savunma harcamalarında ve diğer yerel harcamalarda 2013 yılının Ocak ayında devreye girmek üzere otomatikman kesintilere gidilecek.