Advertisement

Dünyanın en büyük bakır tüketicisi Çin'in ithalatının artması ve bakır stoğunun düşmesi sebebiyle bakır dört günde ilk kez yükseliş gösterdi. Alüminyum, çinko ve kurşun da aynı şekilde değer kazandı.

Londra Metal Borsası'ndaki 3 ay vadeli bakırın metrik tonu yüzde 2 kadar yükselişle 7,453 dolardan işlem görürken Seul'de yerel saat ile 12.07'de 7,446 dolar oldu. Bakır fiyatları dün 24 ekimden beri en düşük seviye olan 7,252 dolara geriledi. Avrupa'nın borç krizinin küresel ekonomik büyümeyi tehdit ettiği için bakır talebini baltalayacağı endişesi ile bakır fiyatları şubat ayında 10,190 dolar rekorunu gördükten sonra yüzde 20'den fazla değer kaybetti.

"Son fiyat düşüşleri gayet aşırı görünüyordu, bazı yatırımcılar da düşüşlerden alım fırsatlarından yararlandı." diyen Tong Yang Securities Inc metal traderı Kim Hye Young, "ABD ve Avrupa'daki borç krizine dair tüm manşetlere rağmen bakır iyi bir görünüme sahip. Çin'in ithalatı düşmeye devam ederken stoklar da düşüş gösteriyor." yorumunda bulundu.

Çin tarafından ithal edilen rafine bakır ekim ayında üstü üste beşinci ay yükselişini yaşadı. Sevkiyat geçtiğimiz ay 295,341 ton oldu. Şangay Vadeli İşlemler Borsası'ndaki şubat teslimli bakırın tonu yüzde 0.5 düşüşle 54,840 yuandan (8,609 dolar) işlem gördü. New York Comex'teki mart teslimli bakı kontratı yüzde 1.2 artışla 3.3595 dolara yükseldi.