Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de bütçe açığının azaltılmasından sorumlu komisyonun bütçe kesintilerinde anlaşma sağlayamamasının ardından Asya Borsaları 6. gününde de düştü. Endeks, Ağustos'tan bu yana en uzun süreli kayıp dönemini yaşıyor.

Satışlarının yüzde 68'ini ABD'de gerçekleştiren inşaat malzemeleri tedarikçisi James Hardie Industries SE, emlak satışlarının yavaşladığına ilişkin endişelerin etkisiyle yüzde 2.1 değer kaybetti. Osaka Borsası, Tokyo Borsası'nın kendilerini satın alması konusunda anlaşmasının ardından primlendi. OneSteel Ltd., şirketin CEO'sunun, ana fabrikayı kapatma seçeneğini masadan kaldırmasının ardından yüzde 10 düşüş kaydetti.

Gün içinde en azından 6 kez kayıplarla kazançlarla gidip gelmesinin ardından, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.5 düşüşle 111.80 puana geriledi. Endekste yükseliş kaydeden her hisseye karşılık 2 hissede düşüş görüldü.

Yatırımcıların genel olarak politikacılardan sıkılmış olduğunu söyleyen Platypus Asset Management Ltd.'ın yatırım yöneticilerinden Prasad Patkar, siyasetçilerin geride kaldığına ve bunun da piyasayı huzursuz ettiğine dikkat çekti. Patkar, "kaliteli işletmeler mantıksız bir şekilde satılabilir ve karşınıza çıkabilecek her fırsatı dikkatle takip etmelisiniz. Şu anki piyasada, aynı fiyatlarda hisselerin ralli yapması da oldukça zor olacaktır" dedi.