Advertisement

Bütçe açıklarını azaltmaya çalışan dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de, yasakoyucuların bütçe kesintilerinde uzlaşma sağlayamazken, yenin, hem dolar hem de euro karşısında değer kaybetmesinin etkisiyle, Japon hisseleri kazançlar ve kayıplar arasında gidip geldi.

Japonya'nın en büyük tüketici elektronikleri ihracatçısı Sony Corp. yüzde 3.1 yükseldi. Osaka Borsası, rakibi Tokyo Borsası'yla satın alınma konusunda anlaşmasının ardından yüzde 4.8 değerlendi. Japonya'nın en yoğun hızlı tren demiryolu operatörü Central Japan Railway Co., tüm istasyon inşaatlarının 9 trilyonu bulan maliyetini üstlenmesinin ardından yüzde 5.5 düştü.

Yatırımcıların genel olarak politikacılardan sıkılmış olduğunu söyleyen Platypus Asset Management Ltd.'ın yatırım yöneticilerinden Prasad Patkar, siyasetçilerin geride kaldığına ve bunun da piyasayı huzursuz ettiğine dikkat çekti.

Topix Endeksi yüzde 0.3 artışla 719.36 puana yükseldi ve daha erken saatlerde kaydetmiş olduğu yüzde 1'lik düşüşü geri çevirdi.

Nikkei 225 Endeksi ise yüzde 0.1 düşüşle 8,338.58 puana geriledi ve önceden kaydetmiş olduğu yüzde 1.1'e varan kayıpları azalttı. Endeks bu ay, Avrupa'daki borç krizinin büyük ekonomilere sıçradığına ilişkin sinyallerin etkisiyle yüzde 7.1 değer kaybetti.