Advertisement

Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi Çin'de emlak yatırımlarındaki düşüşe ve azalan deniz aşırı ihracat taleplerinin ekonomik büyümeye zarar vereceğine dair endişeler Çin Borsası'nı aşağı çekti. Şanghay Bileşik Endeksi, 5. gününde de üst üste kayıba işaret etti.

İnşaat malzemeleri üreticileri Anhui Conch Cement Co. ve Baoshan Iron&Steel Co., Citigroup Inc.'in, emlak yatırımlarının ciddi ölçüde düşebileceğini söylemesinin ardından yüzde 1'in üzerinde değer kaybetti. China Vanke Co., 1 ayın en düşük seviyesine geriledi. Çin'in en büyük bakır ve çinko üreticileri Jiangxi Copper CO. ve Zhuzhou Smelter Group Co., metal fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle değer kaybetti.

Emlak endüstrisinin Çin'in GSYH'sındaki oranına dikkat çeken West China Securities Co.'nun analistlerinden Wei Wei, Çin'de yavaşlayan emlak yatırımlarının önümüzdeki yıla ait büyüme için büyük tehdit oluşturduğunu söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.8 kayıpla 2,396.95 puandan işlem gördü ve son 4 günde kaydetmiş olduğu yüzde 4.5'e varan kayıpları genişletti. CSI 300 Endeksi yüzde 0.7 düşüşle 2,590.51 puana geriledi. ABD'de kote olmuş Çin şirketlerinin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi dün yüzde 2.4 düşüş kaydetti.

Şanghay Bileşik Endeksi bu yıl ülkenin merkez bankasının 3 kez faizleri artırması ve munzam karşılıkları yükseltmesinin etkisiyle yüzde 15 aşağıda seyrediyor. Şanghay Endeksi, tahmini kazançların 11.4 katından fiyatlanıyor. Bu rakam 21 Ekim'de 10.8'le rekor düşük seviyesini kaydetmişti.

Çin Başbakan Yardımcı Wang Qishan bu hafta finansal krizler tetiklenen küresel ekonomik resesyonun uzun vadeli olacağını söylemişti.