Advertisement

Yatırımcılar, kredi derecelendirme kuruluşları Standard&Poor's ve Mooyd's'in Avrupa'nın ikinci büyük ekonomisi Fransa'nın AAA seviyesindeki kredi notunu düşürmesi için beklemiyor.

AAA notu bulunan Fransa'nın 10 yıllık hazine tahvillerinin getirisi ile Almanya'nın 10 yıllık hazine kağıtlarının faizi arasındaki fark dün 154 baz puana yükseldi. Faiz farkı 17 Kasım'da 200 baz puanla 1990'dan bu yana en yüksek seviyesine çıkmıştı. Fransa'nın 10 yıllık faizi yüzde 3.4'lerde seyrediyor. Bu oran AAA nota sahip Hollanda'nın faizleri ile Aa1 notuna sahip Belçika'nın faizlerinin ortasında bir noktaya düşüyor. Fransa'nın borçlanma maliyetleri, yine AAA nota sahip olan İngiltere'nin yüzde 1 üzerinde.

Fransa'nın bir AAA ülkesi gibi işlem görmediğine dikkat çeken Londra'daki Newedge Group'ın stratejistlerinden Bill Blain, piyasanın şimdiden kararını vermiş ve yargılamasını yapmış olduğunu söyledi.

Yunanistan'da 2 yıl önce başlayan ve İrlanda, Portekiz, İtalya ve İspanya'ya sıçrayan borç krizi, Fransa'nın da çok yakınında bulunuyor. Moody'S dün yayınladığı raporunda, ekonomik büyümenin yavaşlamasıyla, borçlanma maliyetlerindeki kalıcı yükselişin, Fransız hükümetinin sıkıntılarını artıracağı uyarısında bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, ülkenin kredi notunu korumak ve piyasalardaki gürültüyü azaltmak için Ağustos'tan bu yana 2 kez bütçe kesinti planı açıkladı. Fransa'nın 2 yıllık tahvillerinin getirisi 1 Eylül'de 59 baz puan yükselerek, yüzde 1.7'ye çıkarken,  2 yıllık Alman tahvillerinin getirisi 24 baz puan düşüşle yüzde 0.4'e geriledi.

Rabo Bank International'ın sabit gelir stratejistlerinden Richard McGuire, piyasaların Euro'daki çözümsüzlükten ötürü endişeli olduğunu, bu sebeple de yalnızca Alman tahvillerine güvenli varlık gibi yaklaşıldığını söyledi.