Advertisement

Avrupa hisse senetleri, kredi derecelendirme kuruluşlarının ABD'nin kredi itibarını teyit etmelerinin ardından yükseldi. Bu hareketle birlikte, gösterge endeks son altı haftanın en düşük seviyesinden yükseldi. ABD endeks vadelileri yükselirken, Asya hisseleri erken saatlerdeki kayıplarını geri aldı.

Antofagasta Plc ve Xstrata Plc'nin her ikisi de, bakır fiyatlarının dünkü kayıplarının bir kısmını geri almasının etkisi ile en az yüzde 1.5 yükseldi. Gayrımenkul yatırım ortaklığı British Land Co., analistlerin "al" tavsiyesi ile birlikte yüzde 2.2'lik bir sıçrama gerçekleştirdi.

Gösterge endeks Stoxx Europe 600 yüzde 0.4 yükselerek, Londra saati ile 08:25'te 225.67 puana çıktı. Endeks dün yüzde 3.2 düşerek 5 Ekim'den bu yana en düşük seviyesine inmişti. Aralık vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.2 yükselirken, MSCI Asya Pasifik Endeksi, erken saatlerdeki yüzde 0.7 kaybını geri aldı ve yüzde 0.1 yükseldi.

IG Markets'ten kurumsal trader Terry Pratt, "Bu diğer bir ölü kedi sıçramasının hazırlığı" dedi ve "Halen çifte endişe sürüyor: ABD'de bütçe kısıntıları konusunda anlaşmaya varılamaması ve Euro Bölgesi borç krizinden dolayı küresel ekonomik güvene yönelik tehditler" değerlendirmesinde bulundu.