Advertisement

Dört haftanın düşüğünden işlem gören altın, gelen taleple Londra'da yükselişe geçti.

 ABD Kongresi'ndeki süper komitenin bütçe kesintisi görüşmelerinden sağlıklı bir sonuç alamamasının ardından Avrupa tüketici güveni endeksinin iki yılın düşüğüne gerileyeceği beklentisinin de etkisiyle yatırımcı soluğu altında aldı. Altın fiyatlarının dün yüzde 2.7 ile son 8 haftanın en hızlı düşüşünü göstermesinin ardından Bloomberg'in veri tabanına göre ETF'deki altın varlıkları dün 2 metrik ton artışla rekor seviyeye olan 2,341.94 tona ulaştı. 

"Dünkü düşüşün ardından bir miktar fiziki alım görüyoruz." diyen Cenova merkezli MKS Finance SA kıdemli başkan yardımcısı Afshin Nabavi, "Dünyadaki tüm bu sorunlar devam ettiği sürece altında yükseliş bekliyorum." yorumda bulundu.

Spot altının onsu yüzde 1 ya da 17.43 dolar artışla Londra'da yerel saat ile 11.00'de 1,694.75 dolardan işlem gördü. Altın fiyatları dün 25 ekim tarihinden beri en düşük seviye olan 1,667.03 doları gördü. New York Comex'teki aralık teslimli altın fiyatları yüzde 1 artışla 1,695.40 dolar oldu. Yatırımcının değer kaybeden hisse senetler ve bazı para birimlerinden uzaklaşarak güvenli limana yanaşması nedeniyle rallisini 11. yıla taşıyan altın 6 eylül tarihinde tüm zamanların rekorunu krarak 1,921.15 doları gördü.

Standard & Poor's ve Moody's Yatırımcı Servisi ise ABD'de Kongre'nin bütçe görüşmeleri gerçekleştiren komitesinin 1.2 trilyon dolarlık otomatik bütçe kesintisi konusunda ortak bir noktada fikir birliğine varamamasının ardından ülke kredi notunu değiştirmeden sabit bıraktı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
22 Kasım 2011 Salı, 16:26 Misafir dün düşerken bugün yükseliyor işte.bir düşüş bir yükseliş, eninde sonunda yükseliş yapıp yüz güldürüyor:)
22 Kasım 2011 Salı, 14:50 Misafir altin için geleceği görmek zorlaşti.çok değişken bi dönemde her an herşey olabilir