Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının ABD'nin kredi notunu teyit etmesinin ardından ABD endeks vadelileri artış kaydetti ve 4 gün üst üste düşüş kaydeden Standard&Poor's 500 Endeksi'nin yükseleceğinin sinyalini verdi.

ABD'nin en büyük alüminyum üreticisi Alcoa Inc., Almanya'daki seansta değerlendi. Hewlett-Packard Co., ilk çeyreğe ait kâr tahminlerinin beklentinin altında olması sebebiyle düşüş düştü. Tyson Foods Inc., 2012 mali yılı için kâr tahminini yükseltmesinin ardından daha aktif olabilir.

Aralık teslimatlı S&P 500 Endeks Vadelileri yüzde 0.6 artışla 1,197.8 puana yükseldi. Vadeli kontratlar, Almanya'nın borç krizi için mevcut politikasının dışında bir silahı olmadığını açıklamasının ardından daha erken saatlerde kaydetmiş olduğu kazançları eritti. S&P 500 Endeksi geçtiğimiz 4 işlem gününde, İspanya, Fransa ve İtalya'da artan tahvil faizlerinin, borç krizinin Yunanistan'ın dışına çıktığına ilişkin endişelerin etkisiyle yüzde 5.2 değer kaybetti. Dow Jones Vadeli Kontratları yüzde 0.4 yükselerek 11,570 puana çıktı.

"Dünkü düşüşün ardından şu anda teknik bir sıçrama görüldüğünü" belirten Paris'teki Ofi Patrimoine'ın fon yöneticilerinden Jacques Porta, ABD'deki politika düğümünün da soruları artırdığını, durumun zor olmaya devam ettiğini söyledi.

Standard&Poor's ve Moody's, ABD Kongresi'nin özel borç azaltma komitesinin 1.2 trilyon dolarlık bütçe kesintisinde anlaşma sağlayamamasının ardından, dünyanın en büyük ekonomisinin mevcut kredi notlarını teyit etti.