Advertisement

İspanya tahvilleri, bugünkü Hazine ihalesinde, yeni hükümetin borç seviyesini azaltmada güçlük çekeceği endişelerine bağlı olarak borçlanma maliyetinin artmasının etkisi ile değer kaybetti. Bunun sonucu, iki yıl vadeli İspanyol tahvillerinin faizi 2000 yılından bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

10 yıl vadeli İspanyol tahvilleri, 20 Kasım'daki seçimleri kazanan Halk Partisi'nin başkan yardımcısı Maria Dolores de Cospedal'ın , İspanya'nın ödeme yeteneğini "koruması ve garanti" edebilmesi için Euro Bölgesi anlaşmasına ihtiyaç duyduğunu kaydetmesinin ardından düşüşünü ikinci güne de taşıdı. Belçika tahvilleri, koalisyon görüşmelerinn askıya alınmasının etkiis ile değer kaybetti. İtalya, Fransa ve Avusturya borçlanma kağıtları, bölge borç krizinin yayılmakta olduğu endişelerine bağlı olarak, gösterge Alman tahvillerine göre daha kötü bir performans gösterdi

Societe Generale SA' nınn Paris ofisinden faiz stratejisi küresel müdürü Vincent Chaigneau, "Piyasa açık bir şekilde bankaların ve devletlerin kendilerini nasıl fonlayacağı konusunda endişe duyuyor" dedi ve "Güçlü politika adımına ihtiyaç var ve piyasalarda gerginlik sürecek" değerlendirmesinde bulundu.

İki yıl vadeli İspanyol tahviilerinin faizi 15 baz puan yükselerek, Londra saati ile 12:15'te yüzde 5.74'e çıktı. Bu kağıdın faizi 17 Kasım'da yüzde 5.83'e çıkmış ve Ağustos 2000'den bu yana en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Ekim 2013'te vadesi dolacak yüzde 2.5 faizli tahvilin fiyatı 0.255 ya da 1,000 euro (1,355 dolar) nominal değerli beher kağıt için 2.55 dolar düşerek 94.225'e egeriledi. 10 yıl vadeli tahvillerin faizi ise beş baz puan yükselerek yüzde 6.60'a çıktı.

İspanya bugünkü 3 ay vadeli bono ihalesinde ortalama yüzde 5.11 faizle satış yaptı. 25 Ekim'deki aynı vadeli ihalede faiz yüzde 2.292 seviyesinde gerçekleşmişti. Bugünkü ihalede oluşan faiz, en az 1004 yılından bu yana en yüksek faizi işaret ediyor. Hazine ayrıca altı ay vadeli bonoyu ortalama yüzde 5.227 faizle sattı. Önceki ihalede faiz yüzde 3.302 seviyesinde egrçekleşmişti.