Advertisement

ABD'nin İran'a yeni yaptırımlar uygulaması, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının ülkenin notunun güvende olduğunu açıklaması ve Çin'de büyüme tahminlerinin petrol talebinin arttığına işaret etmesiyle emtia fiyatları 4 gün içinde ilk kez yükseldi.

ABD, İngiltere ve Kanada'nın İran'a karşı yeni yaptırımlar açıklamasıyla vadeli petrol kontratları yüzde 1.6 oranında değer kazandı. Uluslararası kredi dereceledirme kuruluşları Standard & Poor's ve Moody's ise ABD'nin kredi notunu teyit etti. Bugün açıklanan verilere göre ABD ekonomisi üçüncü çeyrekte beklenenden daha az büyüdü.

Stockholm'deki SEB AB'de emtia stratejisti olan Filip Petersson, "Ekonomik yaptırımlar enflasyonun ciddi bir sorun olduğu İran'da tansiyonu artıracak. İstikrarsızlık uzun vadede yükselişe neden olabilir" dedi.

Ocak teslim ham petrolün varili Nymex elektronik işlemlerde 1.57 dolar yükseldi ve 98.49 dolar oldu. Dün, kontrat 75 sent inerek 96.92 dolarla 9 Kasım'dan beri en düşük seviyeyi görmüştü. 2010'da yüzde 15 yükselen fiyatlar bu yıl yüzde 6.5 oranında prim yaptı.

Londra'daki ICE Futures Europe'ta Ocak teslim Brent tipi petrol 1.30 dolar veya yüzde 1.2 yükselerek varil başına 108.18 dolardan işlem gördü. Avrupa'nın gösterge petrol kontratı New york petrolüne oranla 10.07 dolar prim yaptı. 2 kontrat arasındaki fark 14 Ekim'de 27.88 dolarla rekor kırmıştı.