Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Konseyi üyesi Jens Weidmann, bankanın Euro Bölgesi hükümetleri içim son kredi kaynağı olamayacağını söyledi.

Bundesbank'ın da başkanı olan Weidmann, bugün Berlin'de yaptığı bir konuşmada, "Devletlerin açıklarını kapama AMB'nin görevi değil, aslında bunu yapması yasak" dedi ve "Yüksek borç yüküne sahip ülkeler için son kredi kaynağı  olmayı kabul ederek, Avrupa Merkez Bankası vazifesini aşar ve bağımsızlığının sorgulanmasına neden olur" değerlendirmesinde bulundu.

Yatırımcılar ve siyasetçiler, şimdilerde İtalya ve İspanya'ın borçlanma maliyetlerini yükselten borç krizini sona erdirmek için, Avrupa Merkez Bankası'nın gerektiği kadar ülke tahvili laması taahhüdünde bulunmasını istiyor. Weidman, kargaşaya kısa vadeli çözümler aramanın yanlış olduğunu ve diğer bölgelerdeki merkez bankalarının kullandığı araçların bazılarının uzun vadede zararlı olabileceğini kaydetti.

Weidmann, "Borçlu ülkeler açısından, merkez bankasının hükümetler için son kredi kaynağı rolü oynaması cezbedici görünebilir" dedi ve "Ancak bu rol önemli istikrar riskleri taşıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Weidman, tek bir ülkeden farklı olarak, para birliği dahilinde, parasal finansman olarak adlandırılan durumun, üye ülkeler arasında ülke riskinin yayılması ile sonuçlanabileceğini söyledi.

Weidman, "Her kim mevcut krizi kesin ilkeleri ve yasaları bir kenara bırakrak çözebileceğine inanıyorsa, yanılıyor" dedi ve "Böyle bir yolu izlemek, susuzluğu didermek için deniz suyu içmeye benzer" yorumunda bulundu.