Advertisement

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, BloombergHT'ye yaptığı açıklamada gıdada KDV indiriminin yolda olduğunu söyledi.

-Et fiyatları yüzde 14 - 15 geriledi

Et Balık Kurumunun regülasyon ile görevlendirildiği 26 nisan 2010 yılında başlayan süreçle et fiyatlarının kontral altına alındığını belirten Bakan Eker, "9 zincir marketin ortalamasına baktığımızda ette ana tüketim maddeleri kıyma ve kuşbaşı ette perakende satış fiyatında nisan 2010'dan bu yana yüzde 14 - 15 fiyat geriledi." dedi.

-Gıdada KDV indirimi yolda

Toptan ette KDV'nin yüzde 1'e indirilmesi sadece kırmızı etle sınırlı kalmadığı beyaz et ve bulgurda da yüzde 1'e oranında indirime gidildiğini söyleyen Eker, "Tüketicilerin zarar görmemesi, temel tüketim maddelerine daha kolay ulaşabilmeleri için bir çalışma yürütüyoruz. Çalışma tamamlandığında duruma göre diğer bazı ürünlerde de KDV indirimi yapılabilir." açıklamasında bulundu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
25 Kasım 2011 Cuma, 12:01 Misafir ingiltere'de gıda da vergi yoktur. zero rate uygulaması vardır. bizde indirimi lütüf olarak göstermeye çalışıyorlar. gıdadan vergi almak zaten çağ dışıdır.